NEWSLETTER

Gabinet Badania Wydolności Płuc

Gabinet Spirometryczny w Centrum Medycznym ESKULAP jest czynny
 

od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 

   

   

Badanie spirometryczne 

Polega ono na pomiarze objętości powietrza przesuwającego się z lub do układu oddechowego podczas oddychania.

Pomiary spirometryczne uzyskiwane są za pomocą aparatów (spirometrów )połączonych zwykle z komputerem i dostarczają danych diagnostycznych o ilości oraz stanie czynnościowym miąższu płucnego.

W czasie badania pacjent oddycha poprzez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Często pacjentowi zakłada się odpowiedni zacisk na nos, który zapewnia, że powietrze oddechowe w całości przechodzi przez ustnik.

Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych chory powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Kolejna czynność to wzięcie bardzo głębokiego wdechu i po przyłożeniu szczelnie ustnika do ust, jak najszybsze wydmuchnięcie do aparatu całego zapasu powietrza zawartego w płucach.  Dalsze ruchy oddechowe wykonywane są zgodnie z poleceniami osoby wykonującej badanie. Badanie spirometryczne ma określić pojemność zawartych w płucach gazów i dać informację o sprawności wentylacyjnej układu oddechowego. Ma ono także za zadanie określenie szybkości i objętości wymiany gazowej w płucach.

Badanie wykonywane jest przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym.

 

Rejestracja pacjentów

telefonicznie lub osobiście w rejestracji głównej
od poniedziałku do piątku od 07.30 do 20.00

soboty od 09.00 do 14.00 

pod numerem telefonu

tel. +48 68 470 65 72 

POWRÓT