ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Znamiona barwnikowe – regularna kontrola to podstawa profilaktyki

Data publikacji: 2022-06-28

Znamiona barwnikowe powstają w wyniku miejscowego nagromadzenia w skórze komórek barwnikowych – melanocytów. Najczęściej można je zaobserwować w postaci pieprzyków. Kiedy należy je sprawdzać czy samodzielnie odróżnimy łagodne zmiany od atypowych?

Znamiona barwnikowe – dlaczego powstają?

Na początku warto wyjaśnić, że zaburzenia pigmentacji powstają w efekcie błędnej produkcji i dystrybucji naturalnego barwnika w skórze - melaniny. Wrodzone znamiona barwnikowe są obecne od urodzenia i najczęściej stanowią pojedyncze, drobne zmiany, często wyrastają z nich włosy. Z kolei nabyte znamiona pigmentowe pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie. Najczęściej są wielokrotne i niewielkich rozmiarów. Co ważne, z czasem mogą rosnąć. Z pewnością nabyte znamiona barwnikowe znajdziemy praktycznie u każdej dorosłej osoby - a z uwagi na to, że możemy je podzielić na łagodne i atypowe, istotna jest ich kontrola.

Badanie znamion skórnych – jak rozpoznać niepokojące zmiany?

Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę, dlatego ważne jest to, by regularnie badać wszelkie zmiany, które nas niepokoją. Im wcześniej zostanie rozpoznany, tym lepsze są perspektywy leczenia. I o ile w przypadku wrodzonych znamion barwnikowych ryzyko rozwoju nowotworu jest niskie, o tyle atypowe, zwykle asymetryczne pieprzyki mogą stać się złośliwe. Zatem, na co zwrócić uwagę podczas samokontroli? Rozpoznanie zmian ułatwi nam metoda ABCDE, którą można posłużyć się w celu wstępnej weryfikacji znamion. Stosując ją należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  • A (asymmetry) – asymetria,
  • B (border) – nieregularny brzeg,
  • C (color) – różne kolory znamienia,
  • D (diameter) – średnica powyżej 5-6 mm,
  • E (evolution) – ewolucja zmiany.

Skuteczna profilaktyka znamion barwnikowych

Bez wątpienia znamiona należy systematycznie monitorować, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak przebarwienia, zaczerwienienia, swędzenie czy pieczenie skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy o tym, że okresowa diagnostyka znamion barwnikowych jest bardzo ważna, ponieważ na podstawie badania dermatoskopowego lekarz ustala dalsze postępowanie - może to być regularna kontrola lub usunięcie zmiany.

Gdzie zbadać znamiona barwnikowe? W Centrum Medycznym ESKULAP posiadamy zaawansowane technologicznie urządzenia nowej generacji, które umożliwiają precyzyjne badanie powierzchni skóry. Umów się na wizytę i skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych specjalistów. Regularna kontrola znamion to podstawa wczesnego rozpoznania nowotworów skóry. A w przypadku w wielu łagodnych zmian skórnych pomocne mogą okazać się takie zabiegi jak laseroterapia czy elektrokoagulacja.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X