ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Cytologia płynna – alternatywa dla cytologii konwencjonalnej

Data publikacji: 2022-07-26

 Gabinet Ginekologiczny – Centrum Medyczne Eskulap

W gabinecie ginekologicznym w Centrum Medycznym Eskulap obok takich usług jak powadzenie ciąży czy leczenie zaburzeń miesiączkowania, wykonujemy również cytologię płynną. Liczne badania kliniczne wykazały, że tego typu badanie poprzez eliminację wad cytologii konwencjonalnej jest czulsze i dokładniejsze. Co więcej, badania porównawcze cytologii konwencjonalnej i LBC dowodzą wzrostu wykrywalności komórek atypowych (zmiany HSIL) za pomocą LBC przy spadku odsetka preparatów nie satysfakcjonujących. Warto pamiętać, że celem badań przesiewowych szyjki macicy jest weryfikacja tego, czy nie ma nieprawidłowych komórek szyjki macicy, które mogą być przedrakowe/rakowe oraz zdiagnozowanie nieprawidłowych komórek i zapewnienie właściwego leczenia.

Cytologia płynna (LBC) – na czym polega?

Cytologia płynna jest alternatywą dla konwencjonalnego badania cytologicznego. Podobnie jak wymaz Pap, cytologia LBC polega na pobraniu („zeskrobaniu”) próbki komórek z powierzchni szyjki macicy.  Do ich zbierania używa się małego pędzelka (łopatka w przypadku wymazu Pap). Komórki pobrane podczas cytologii płynnej pozostają na główce szczoteczki, która zostaje odłamana i umieszczona w małym naczyniu z płynem, który trafia do laboratorium. Natomiast komórki zebrane podczas rozmazu Pap są przenoszone na szkiełko mikroskopowe i wysyłane do laboratorium. Niestety zdarza się, że materiał wówczas nie jest równomiernie rozprowadzony na szkiełku, lub duża część komórek nie została przeniesiona na szkiełko albo została utracona. Tym samym wyniki badania mogą być mało miarodajne.

Dlaczego warto skorzystać z badania LBC?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, cytologia płynna daje większe możliwości diagnostyczne. To także dobra opcja do jednoczesnego wykonania innych testów. Co istotne, badanie wykonane tą metodą poprawia jakość i wiarygodność wyniku oraz minimalizuje ilości wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych.

Doświadczenie pokazuje, że regularne badania przesiewowe pomagają zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy, a wczesna diagnoza pomaga usprawnić proces leczenia, a także zwiększa szansę na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie. Zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X