ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Rumień wędrujący – co należy wiedzieć

Data publikacji: 2022-08-17

 Co to jest rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to duża wysypka, która pojawia się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Zazwyczaj stanowi okrągły, czerwony obszar, który rośnie zanikając wewnątrz, pozostając jedynie na okręgu i w centralnym punkcie - wówczas przypomina nieco tarczę strzelniczą.

Warto dodać, że rumień wędrujący może być ciepły, ale rzadko jest bolesny lub swędzący. Zmiana pojawia się zazwyczaj w ciągu 7 do 10 dni po ugryzieniu przez kleszcza. Ale uwaga! Wiele osób zauważa zaczerwienienie natychmiast po kontakcie z kleszczem, ale zwykle ustępuje ono w ciągu kilku dni i nie jest oznaką boreliozy.

Borelioza – objawy

Rumień wędrujący nie jest reakcją na ugryzienie przez kleszcza, ale raczej zewnętrzną oznaką rzeczywistej infekcji boreliozą. Kiedy wysypka pojawia się po raz pierwszy, choroba prawdopodobnie już rozprzestrzenia się w organizmie. Z uwagi na to, że wysypka jest wczesnym objawem choroby pacjenci doświadczają również takich przypadłości, jak:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • bóle stawów,
  • obrzęk węzłów chłonnych.

Należy podkreślić, że wiele przypadków boreliozy jest początkowo błędnie diagnozowanych. Wczesne oznaki choroby są częstymi objawami, które występują przy wielu innych problemach zdrowotnych. Chociaż nie wszystkie osoby z boreliozą mają rumień wędrujący, rozpoznanie go, gdy jest obecny, jest ważną częścią wczesnej diagnozy, a co za tym idzie i całego procesu leczenia.

Rumień wędrujący – leczenie

Jak już wspominaliśmy rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jeśli zauważymy, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza i pojawiła się okrągła wysypka, należy skontaktować się lekarzem, tak szybko, jak to możliwe. Jak wygląda leczenie? Borelioza jest zazwyczaj leczona doustnymi antybiotykami, takimi jak doksycyklina lub amoksycylina. Natomiast, jeśli choroba jest już w późniejszym stadium pacjenci mogą potrzebować dożylnych antybiotyków.

Ponieważ rumień wędrujący jest infekcją skóry wywołaną boreliozą, każde leczenie tej choroby będzie również leczyć zmianę skórną. Jeśli wysypka jest swędząca lub nieprzyjemna, można spróbować zastosować lek przeciwhistaminowy, lub złagodzić swędzenie zimnym kompresem, by schłodzić obszar wysypki.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X