ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Jesienne infekcje u dzieci – kiedy do lekarza

Data publikacji: 2022-09-06

 Jesienne infekcje u dzieci

Niestety jesień to najlepszy czas na choroby sezonowe. Jest to związane ze zmianą pogody - spadek temperatury, silne wiatry, deszczowa aura oraz brak witaminy D mogą negatywnie wpływać na układ odpornościowy każdego z nas. Jednak na infekcje w tym okresie są szczególnie narażone dzieci, które po powrocie do szkół przebywają w większych grupach. Nasza praktyka pokazuje, że do najczęściej występujących jesiennych chorób możemy zaliczyć między innymi przeziębienie, grypę, zapalenie gardła, infekcje ucha czy chorobę spowodowaną przez wirus RSV. Poniżej przyjrzymy się bliżej każdej z nich.

Przeziębienie, grypa i inne jesienne infekcje u dzieci

Przeziębienie w okresie jesiennym raczej nie zaskakuje. Tym bardziej, że infekcja ta może być spowodowana przez wirusy, które są zazwyczaj przenoszone drogą kropelkową. Do najczęstszych objawów tej choroby możemy zaliczyć zatkany nos lub katar, ból gardła, kichanie, stany podgorączkowe, łagodny kaszel, bóle mięśni, bóle głowy i łagodne zmęczenie. Warto wiedzieć, że objawy przeziębienia mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Podczas tego typu infekcji nasi specjaliści zalecają zwiększone spożycie płynów, co pozwala zapobiec odwodnieniu dziecka.

Kolejną sezonową chorobą jest grypa, która niestety jest niezwykle zaraźliwa. Infekcja ta atakuje układ oddechowy i wywoływana jest przez wirusa. Choroba rozprzestrzenia się zwykle, gdy dziecko kaszle lub kicha, lub gdy dotyka skażonej powierzchni, a następnie dotyka jego oczu, nosa lub ust. Nie każdy wie, że dzieci są najbardziej zaraźliwe 24 godziny przed wystąpieniem objawów, dlatego infekcja tak łatwo się rozprzestrzenia. Najczęstsze objawy grypy to wysoka gorączka, bóle ciała, bóle głowy, nasilenie kaszlu, katar lub zatkany nos oraz zmęczenie. Większość dzieci wraca do zdrowia w ciągu tygodnia. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma grypę, skontaktuj się z pediatrą, by ustalić co możesz zrobić, by zminimalizować objawy choroby.

Zapalenie gardła to kolejna powszechna jesienna choroba wieku dziecięcego. Wywołuje ją bakteria, która w łatwy sposób przenosi się z człowieka na człowieka. Dzieci podczas infekcji mogą skarżyć się na duży ból gardła oraz ból podczas połykania. Z pewnością gorączka, czerwone i obrzęknięte migdałki czy białe plamy na migdałkach to objawy, które powinny skłonić rodziców do wizyty u pediatry.

W okresie jesiennym dosyć często zgłaszają się do nas rodzice, których pociechy mają infekcje ucha. Choroba ta najczęściej powodowana jest przez bakterie lub wirusy. Typowymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, jest ból ucha (lub ciągnięcie za ucho, jeśli dziecko jeszcze nie mówi), utrata apetytu, drażliwość, zły sen, gorączka, drenaż z ucha lub problemy ze słuchem. Mimo tego, że infekcje ucha często ustępują same warto skonsultować się z pediatrą. Tym bardziej, że choroba ta może być bardzo bolesna dla dziecka. 

Wirus RSV to kolejna powszechna choroba układu oddechowego u dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, jest spowodowana przez wirusa. Zwykle infekcja ta powoduje u dziecka łagodne objawy przypominające przeziębienie, takie jak katar, zmniejszony apetyt, kaszel, kichanie i gorączka. Choroba zwykle trwa 1-2 tygodnie. Podobnie jak w przypadku innych infekcji w okresie tym istotne jest zwiększenie spożycia płynów przez dziecko oraz odpoczynek, pozwalający na regenerację.

Warto minimalizować ryzyko infekcji

Niestety doświadczenie pokazuje, że szczególnie najmłodsze dzieci są narażone na infekcje. Dlatego należy pamiętać, że w przypadku gorączki, odmowy przyjmowania płynów czy braku poprawy stanu zdrowia należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. Nie warto ryzykować.

Z pewnością jesień to piękna pora roku. Jednak związane z tą aurą infekcje mogą spędzać sen z powiek wielu rodziców. I chociaż nie mogą oni całkowicie wyeliminować ryzyka, warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów czy bakterii, dbając o zdrowie siebie i swoich pociech.  Można to zrobić poprzez umiejętność właściwego mycia rąk, dokładne czyszczenie powierzchni kontaktowych czy nauczenie dzieci zasad kaszlu i kichania.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X