ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Jesień to idealny czas na pozbycie się przebrawień

Data publikacji: 2022-11-03

Przebarwienia skóry – czym są?

Przebarwienia to ogólny termin używany w odniesieniu do zmian, które mogą wystąpić w pigmentacji skóry. Przebarwienia skóry w postaci plam starczych lub innych ciemnych plam, które mogą rozwinąć się np. na twarzy (szczególnie w miejscach często wystawionych na działanie słońca) to tylko niektóre przykłady tego typu zmian. Warto wiedzieć, że przebarwienia skóry mogą mieć różne nasilenie. Czasami możemy zauważyć tylko kilka małych ciemnych plam na policzkach lub duże widoczne przebarwienia, które z czasem mogą się jeszcze bardziej rozwijać.

Dlaczego pojawiają się przebarwienia skóry?

Większość przebarwień rozwija się, gdy skóra wytwarza dodatkową melaninę – pigment, który nadaje skórze naturalny kolor. Odgrywa on ważną rolę w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niestety większość form przebarwień pojawia się, gdy pewne obszary skóry produkują więcej melaniny niż inne. Przykładowo plamy starcze rozwijają się, gdy melanina jest wytwarzana w wysokich stężeniach przez małe skupiska komórek. Może to spowodować pojawienie się na skórze małych plamek o ciemniejszym kolorze niż otaczająca je skóra.

Przebarwienia skórne mogą być także spowodowane różnymi czynnikami, w tym wiekiem, poziomem ekspozycji na słońce, poziomem hormonów czy niektórymi schorzeniami.

Przebarwienia – jak się ich pozbyć?

Istotne jest to, że w zasadzie większość przebarwień skóry jest nieszkodliwa. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że codzienne radzenie sobie z niechcianymi ciemnymi plamami może być frustrującym doświadczeniem. Dlatego warto pamiętać, że przebarwienia skóry są zazwyczaj łatwe do wyleczenia. W swoich gabinetach wykonujemy wiele zabiegów, które zmniejszają przebarwienia oraz przywracają równomierny koloryt skóry. Niezwykle skuteczną opcją leczenia jest dermatologia laserowa. Skupione wiązki światła są w stanie rozbić ciemne plamy na małe cząsteczki, które następnie mogą zostać wchłonięte przez skórę. Alternatywą dla tego typu zabiegów są także peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazja. Z uwagi na mniejszą ekspozycję na słońce, a tym samym i zmniejszenie ryzyka podrażnień, jesień to idealna pora na to, by zadbać o swoją skórę. Zapraszamy na konsultacje naszymi specjalistami z Dermo-Estetic.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X