ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Naprawa ubytków chrzęstnych i chrzęstno-kostnych

Data publikacji: 2022-11-08

Czym jest chrząstka stawowa?

Na początku warto wyjaśnić, że chrząstka stawowa to gładka, błyszcząca, biała tkanka pokrywająca końce kości, które tworzą staw. Jej rolą jest zmniejszenie tarcia, dzięki czemu nasze ruchy są płynne i bezbolesne. Co więcej, chrząstka działa również jako amortyzator, zapobiegając urazom kości.

Niestety w wyniku normalnego zużycia stawów, procesu starzenia, urazów oraz innych stanów chorobowych może dojść do uszkodzenia chrząstki stawowej. Kiedy tkanka ta jest uszkodzona, możemy odczuwać silny ból, sztywność oraz zmniejszony zakres ruchu. Istotne jest to, że ze względu na brak dopływu krwi, chrząstka nie może się sama naprawić. Dlatego zazwyczaj w takim przypadku wymagane jest leczenie chirurgiczne. Dzięki dobrze dobranym procedurom medycznym możliwe jest przywrócenie funkcji chrząstki, a także zatrzymanie progresji uszkodzenia, które mogłoby prowadzić do dalszych problemów ze zdrowiem.

Naprawa ubytków chrzęstnych i chrzęstno-kostnych

Jak już wspominaliśmy, zużycie chrząstki powoduje, że kości, w których znajdują się wrażliwe zakończenia nerwowe ocierają się o siebie powodując ból. Należy podkreślić, że naprawę chrząstki można wykonać, gdy chrząstka zaczęła się zużywać, ale jeszcze nie uległa mocnej degradacji prowadzącej do zapalenia stawów kości. Wówczas może być potrzebna bardziej rozległa operacja – np. wymiana stawu. Zazwyczaj jednak naprawa ubytków chrzęstnych obejmuje szereg procedur mających na celu wyleczenie uszkodzenia tkanki poprzez wypełnienie brakującej chrząstki tkanką naprawczą.

W Centrum Medycznym Eskulap wykonujemy między innymi takie procedury medyczne, jak:

  • artroskopowa rekonstrukcja uszkodzeń chrząstki stawowej metodą AutoCart,
  • artroskopowe leczenie uszkodzeń chrzęstnych techniką IOBP,
  • artroskopowa rekonstrukcja uszkodzeń chrząstki stawowej metoda HYALOFAST,
  • terapia komórkami macierzystymi.

Ale to nie cała nasza oferta. Artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL, Neoligaments Jewel ACL, rekonstrukcja ścięgna Achillesa czy ortobiologia to tylko kolejne nowatorskie zabiegi i operacje ortopedyczne, które wykonujemy w naszej zali zabiegowo-operacyjnej.

Odbudowa chrząstki stawowej

Warto podkreślić, że większość procedur medycznych związanych z odbudową chrząstki można wykonać artroskopowo. Ta minimalnie inwazyjna operacja pozwala na wykonanie 3 niewielkich nacięć wokół stawu za pomocą artroskopu. Co ważne, powrót do zdrowia po zabiegu artroskopowym jest znacznie szybszy a także powoduje mniejsze dolegliwości bólowe (niż w przypadku tradycyjnej operacji).

Należy także pamiętać, że ubytki chrzęstne i chrzęstno-kostne mogą się różnić wielkością i stopniem zaawansowania. Dlatego tak ważne jest to, by przed ustaleniem planu leczenia dokładnie je ocenić pod kątem lokalizacji, nasilenia oraz wieku i poziomu aktywności pacjenta. Dzięki czemu powrót do zdrowia będzie przebiegał sprawniej.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X